Witaj na Polkopedii - encyklopedii Polek za granicą!

From Polkopedia
(Redirected from Main Page)
Jump to navigation Jump to search

Początki

Chcemy tu stworzyć Encyklopedię Polek. Dodajmy od razu dwa ograniczenia - interesują nas Polki, które żyły i działały poza Polską, i - to widać już w gramatycznej formie tego zdania - te, które były i odeszły. Oczywiście nie oznacza to, że nie doceniamy Polek w Polsce, ani na całym świecie, tych, które szczęśliwie wciąż jeszcze żyją. Ale gdybyśmy nie wprowadzili takich ograniczeń, projekt okazałby się niemożliwy do zrealizowania. Przyznajmy się zresztą - zapewne i tak nas przerasta. Lecz cóż, Wieszcz miał rację, mierzmy siły na zamiary, a nie zamiar podług sił.

Zaplanowaliśmy Polkopedię jako stronę, która ma zbierać wiadomości o Polkach aktywnych za granicą, które jednak już odeszły na Łagodne Łąki. Zaczynamy od Berlina, ale mamy w planach rozszerzenie naszej encyklopedii na wszystkie miejsca, gdzie Polki zapisały się w pamięci powszechnej lub swoich lokalnych społeczności. Dlatego nie możemy prowadzić tej strony sami i musimy liczyć na współpracę z Wami. Zasadniczo chcemy zapisywać / zatrzymywać pamięć o kobietach mniej znanych, czyli przypominać będziemy raczej Ewę Bielską, tłumaczkę z Berlina, niż Polę Negri (Apolonię Chałupiec), aktorkę z Hollywood, ale ponieważ w przyszłości to Wy będziecie wspólnie z nami współtworzyli / ły tę encyklopedię, nie możemy dziś przewidzieć, jak się ta nasza współpraca rozwinie i w którym kierunku poprowadzą nas Wasze poszukiwania i Wasze wpisy.

Pierwsze wsparcie Finansowe / Erste finanzielle Förderung

Gdy projekt powstawał latem 2021 roku, był naszą prywatną inicjatywą, moją, Ewy Mari Slaskiej i Konrada Kozaczka. Nie mieliśmy instytucjonalnego wsparcia i nikt nam nie płacił za to, co robiliśmy, nie mieliśmy ani zasobów finansowych, ani chęci szukania reklam. Ne zarabialiśmy pieniędzy na projekcie i w związku z tym z reguły nie mogliśmy też nikomu płacić, ale...

Ale na okres od grudnia 2023 roku do maja 2024 roku udało nam się pozyskać sponsora - jest to Fundacja Pamięć Odpowiedzialność Przyszłość. Fundacja finansuje nasz projekt, a jego celem jest wybogacenie ubogiego jak dotąd krajobrazu pamięci o Polkach w Berlinie, zwłaszcza tych, które były ofiarami reżimu nazistowskiego. Mieliśmy to uczynić poprzez stworzenie dla Polkopedii co najmniej 24 wpisów o tych kobietach, powstało ich w sumie ponad 30. Pełna ich lista znajduje się TU.

Vom Dezember 2023 bis Juni 2024 unser Vorhaben - das Erinnern an die polnischen Konspiratorinnen in Berlin - hat einen Förderer gefunden. Das Projekt wird von der Stiftung Erinnerung, Verantwortung und Zukunft (EVZ) Erinnerung Verantwortung Zukunft gefördert. Das Ziel des Projekts ist Bereicherung des öffentlichen Wissens um Informationen über Polinnen, die hier in Berlin Opfer des Nazi-Regimes geworden sind. Dies wollen wir erreichen durch Erweiterung der Polkopedia.

Kobiety w cieniu gilotyny. Polki stracone w więzieniu Plötzensee w Berlinie / Frauen im Schatten der Guillotine. Polinnen im Gefängnis Plötzensee.

TU znajdziesz stronę, która opisuje ten projekt - HIER geht es zur Seite, die informiert, was für ein Projekt von der Stiftung finanziert wurde.

Zasady

To chyba wszystko, co w kwietniu 2024 roku, dwa i pół roku po założeniu Polkopedii, możemy Wam powiedzieć. Zaczęła się jako prywatny pomysł dwojga ludzi, dziś mamy już wsparcie i szansę na zdobycie nowych współpracowników. Bardzo się więc ucieszymy jeśli się do nas zgłosicie - jako autorki i autorzy, ale też jako osoby, które chciałyby razem z nami redagować i ulepszać Polkopedię.

TU przejdziesz na stronę, na której znajdziesz "nasze Polki", czyli hasła w Polkopedii (jeśli nie widać linka, podpowiemy - kliknij w słowo TU)

Jeśli masz ochotę budować razem z nami Polkopedię, prosimy o przestrzeganie kilku prostych zasad

 1. Przysyłajcie nam mniej lub bardziej gotowy wpis, który potem można uzupełniać
 2. Pozwólcie, że w celu ujednolicenia Polkopedii będziemy dokonywali zmian gramatycznych, stylistycznych i in.; jeżeli będą one dotykały spraw istotnych - skonsultujemy się z Wami
 3. Nie wydawajcie nam poleceń, tylko zróbcie samodzielnie wszystko, co możecie - interesują nas wpisy oryginalne, w obu znaczeniach tego słowa - Wasze i nietypowe.
 4. Nie przysyłajcie tekstów reklamowych ani kopii wpisów w Wikipedii lub innych źródeł - pamiętajcie, że w dzisiejszych czasach łatwo jest wyśledzić plagiat, a oskarżenie o plagiat może zniweczyć cały projekt
 5. Zaopatrzcie wpis w przypisy, linki i zdjęcia
 6. Ale nie zapominajcie też o osobistych odczuciach - w przeciwieństwie do Wikipedii - jesteśmy bardzo zainteresowani wspomnieniami i osobistą refleksją

Jeśli masz ochotę finansowo wesprzeć Polkopedię, też prosimy byś zechciał(a) zaakceptować nasze zasady

 1. Nie piszemy na zamówienie
 2. Jeśli ktoś ofiaruje Polkopedii wsparcie finansowe, nie może to decydować o treści wpisów
 3. Prosimy o wsparcie dla pomysłu, a nie dla reklamy konkretnej osoby, nawet najbardziej zasłużonej
 4. Nie reklamujemy sponsora, ale we wpisie umieścimy podziękowanie dla osoby lub instytucji oraz jej logo
 5. Nawet 1 euro nas wesprze

Ewa Maria Slaska i Konrad Kozaczek, redaktorzy; Konrad Kozaczek jest również administratorem strony.